Fundacja Wsparcia Finansowego Emerytów

Numer KRS: 0000896817

Top

Poradnik

 / Poradnik  / Poradnik
poradnik emeryta
23 sie

Poradnik

  • Co to jest subkonto?

Fundacja Wsparcia Finansowego Emerytów „Złoty Emeryt” umożliwia emerytom oraz osobom w wieku emerytalnym na założenie indywidualnego subkonta, na którym można gromadzić środki z:

– otrzymywanych wpłat w ramach 1,5% podatku zgodnie z Ustawą z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;

– darowizn od osób i instytucji otrzymywanych przez Fundację w formie przelewów tradycyjnych oraz internetowych.

Jest to usługa dzięki której Fundacja wyodrębnia środki finansowe na rzecz Beneficjenta w ramach ogólnego konta bankowego zgodnie z wolą Darczyńcy. Podstawą do prawidłowego zaksięgowania środków jest identyfikator (numer subkonta). Dzięki identyfikatorowi zawartemu w tytule darowizny Darczyńca sam decyduje, do kogo ma trafić jego wpłata.

  • Kto może założyć subkonto?

Fundacja kieruje swoją pomoc do emerytów i osób będących w wieku emerytalnym. Niesiemy pomoc w postaci subkonta służącego do gromadzenia środków z darowizn, które można przeznaczyć na potrzeby związane z życiem codziennym, leczeniem, rehabilitacją oraz transportem. Subkonto może założyć każda osoba będąca emerytem na podstawie decyzji emerytalnej lub osoba będąca w wieku emerytalnym i nie posiadająca ustalonego prawa do emerytury (kobieta- 60 lat, mężczyzna – 65 lat życia)..

  • Czy posiadanie Decyzji Emerytalnej jest konieczne przy zakładaniu subkonta przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) ?

Tak. W celu założenia subkonta wymagane jest przesłanie prawidłowo wypełnionych i podpisanych oryginałów Porozumienia i Regulaminu wraz z dokumentem potwierdzającym prawo do emerytury a obejmujący kserokopią decyzji emerytalnej lub inny dokument potwierdzający prawo do emerytury (decyzja o waloryzacji emerytury, legitymacja emeryta, zaświadczenie o prawie do emerytury).

  • Czy mogę założyć subkonto po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego posiadając Decyzję Emerytalną (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) mając ustalone prawo do emerytury na podstawie decyzji emerytalnej ?

Tak. Fundacja kieruje swoją pomoc do emerytów posiadających ustalone prawo do emerytury na podstawie decyzji emerytalnej potwierdzonej Decyzją emerytalną lub innym dokumentem(decyzja o waloryzacji emerytury, legitymacja emeryta, zaświadczenie o prawie do emerytury). .

  • Czy mogę założyć subkonto po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) nie mając ustalonego prawa do emerytury ?

Tak. Fundacja kieruje swoją pomoc do emerytów oraz osób w wieku emerytalnym.

  • Czy mogę założyć subkonto po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) nie mając ustalonego prawa zarówno do emerytury jak i renty ?

Tak. Fundacja kieruje swoją pomoc do emerytów oraz osób w wieku emerytalnym.

  • Czy mogę założyć subkonto posiadając decyzję o prawie do renty przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat)?

Nie. Fundacja kieruje swoją pomoc do emerytów oraz osób które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

  • Czy adres mailowy jest konieczny przy zakładaniu subkonta?

Tak. Adres e-mail wskazany w podpisywanym przez Beneficjenta Porozumieniu jest adresem kontaktowym. Beneficjent wyraża zgodę, by wiadomości przekazywane tą drogą były traktowane przez Fundację jako oświadczenie woli. Przy subkoncie może być podany tylko jeden oficjalny adres mailowy. Jego zmiana jest możliwa wyłącznie w formie pisemnej – mailowej lub papierowej. Przy każdorazowej zmianie adresu mailowego konieczne jest podanie nowego adresu mailowego.

  • Czy mogę założyć subkonto w Fundacji Wsparcia Finansowego Emerytów „Złoty Emeryt” posiadając subkonto w innej Organizacji?

Tak. Beneficjent może korzystać z pomocy innych organizacji. Nasi Beneficjenci mogą, np. mieć równocześnie założone subkonto w innej Fundacji.

  • Czy mogę mieć Pełnomocnika i kto może nim zostać?

Tak. Pełnomocnik to osoba wskazana w Porozumieniu, która działa w imieniu Beneficjenta na podstawie poświadczonego notarialnie pełnomocnictwa umożliwiającego pełną decyzyjność w obrębie subkonta, reprezentująca Beneficjenta i działająca w jego imieniu.

  • Czy muszę odnawiać subkonto co roku?

Nie. Podopieczni Fundacji nie muszą odnawiać subkonta co roku. Podpisywane przez Beneficjentów Porozumienie w sprawie założenia subkonta mówi, że umowa zawierana jest na czas nieokreślony i wchodzi w życie z dniem jej podpisania. Zamknięcie subkonta może nastąpić  w wyniku pisemnego porozumienia Stron.

  • Czy założenie subkonta jest płatne?

Nie.Założenie subkonta w Fundacji Wsparcia Finansowego Emerytów „Złoty Emeryt” jak również jego późniejsze prowadzenie jest całkowicie bezpłatne. Fundacja zgodnie z podpisywanym przez Beneficjenta Porozumieniem pobiera wyłącznie opłatę manipulacyjną od wpłat przekazanych na subkonto Beneficjenta. Opłata manipulacyjna wynosi:

– 4% od wpłat środków pieniężnych pochodzących z darowizn;

– 19% od wpłat w ramach 1,5 % podatku wg zasad Ustawy z dn.24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Opłata manipulacyjna zostaje w całości przeznaczona na realizację celów statutowych i rozwój Fundacji.

  1. Jak zalogować się do subkonta?

Aby zalogować się do subkonta należy wejść na stronę Fundacji Wsparcia Finansowego Emerytów „Złoty Emeryt” a następnie wybrać zakładkę ZALOGUJ SIĘ. Jako login proszę podać swój numer subkonta lub adres e-mail. Hasło można zmienić w dowolnym momencie, korzystając z takiej opcji po zalogowaniu do subkonta.

  1. Jak przekazać darowiznę na subkonto?

Darowiznę na subkonto Beneficjenta może wpłacić w dowolnym momencie każda osoba. Przekazując darowiznę na konkretnego Beneficjenta, należy dokonać przelewu bankowego (również przelew internetowy) lub wpłaty na poczcie.

Numer rachunku do przekazania darowizny:

16 1240 1792 1111 0011 0602 8871

W tytule wpłaty darowizny niezbędne jest podanie nazwiska oraz numeru subkonta osoby, której chcemy przekazać darowiznę, np.: 093 JAN NOWAK. Na powyższy numer rachunku można przekazać darowiznę również bezpośrednio na cele statutowe Fundacji.

  1. Czy mogę umieszczać swoje prośby o darowiznę w mediach (Internecie, gazetach, telewizji)?

Tak. Beneficjenci mający założone subkonto w Fundacji Wsparcia Finansowego Emerytów „Złoty Emeryt” mogą zbierać środki apelując o darowizny w mediach. Zgodnie z Regulaminem podpisanym przez Beneficjenta treść apeli powinna być:

  • zgodna z celami statutowymi Fundacji oraz zgodna z prawem i stanem rzeczywistym;
  • każdorazowo uzgadniana z Fundacją (w formie mailowej).

W porozumieniu i za zgodą Fundacji możliwe jest umieszczenie apelu Beneficjenta na stronie Fundacji. Ważne aby w apelach posługiwać się prawidłowymi danymi (numer subkonta, numer konta do przekazywania darowizn, numer KRS Fundacji).

  1. Jak sprawdzić ile mam środków na subkoncie?

Informację o wysokości środków zgromadzonych na subkoncie każdy Beneficjent może sprawdzić na bieżąco, logując się do swojego subkonta. Dane są aktualizowane do 14-tu dni.

  1. W jakim terminie muszę wykorzystać środki zgromadzone na subkoncie?

Nie ma terminu, do którego należy wykorzystać środki zgromadzone na subkoncie. Pieniądze z darowizn zaksięgowane na subkoncie mogą zostać wykorzystane na dofinansowanie wydatków Beneficjenta w dowolnym momencie.

  1. Na co mogę wydać środki zgromadzone na subkoncie?

Środki zgromadzone na subkoncie mogą zostać wykorzystane na dofinansowanie wydatków związanych z codziennym funkcjonowaniem emerytów i osób w wieku emerytalnym tj. np.:

  • wydatki celem zaspokojenia bieżących potrzeb życiowych emerytów i osób w wieku emerytalnym (np. koszty żywności, odzieży, itp.)
  • wydatki związane z opłatami czynszowo-lokalowymi  (np. czynsz, ogrzewanie itp.);
  • wydatki w zakresie opłat za zużycie mediów obiektach mieszkalnych emerytów i osób w wieku emerytalnym (np. media, Internet, telefon itp.)
  • wydatki w zakresie finansowania kosztów przejazdu w ramach zabezpieczenia bieżących potrzeb emerytów i osób w wieku emerytalnym (np. koszty paliwa, koszty zakupu i eksploatacji samochodu, koszty biletów: PKP, PKS, lotnicze itp.)
  • wydatki w zakresie finansowania zakupu leków dla emerytów i osób w wieku emerytalnym (np. leki i środki higieniczne, wizyty lekarskie, rehabilitacja itp.)
  • wydatki związane z zakupem sprzętu medycznego oraz ruchomości ułatwiających funkcjonowanie emerytów i osób w wieku emerytalnym (np. sprzęt rehabilitacyjny itp.)
  • wydatki w zakresie finansowania wyjazdów na leczenie oraz finansowanie leczenia emerytów i osób w wieku emerytalnym (np. wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne itp.)
  • wydatki w udzielaniu pomocy finansowej dla zapewnienia opieki nad emerytami i osobami w wieku emerytalnym;
  • wydatki związane z pomocą w trudnej sytuacji finansowej w wyniku zdarzeń losowych.
  1. Na co nie mogą być wydatkowane środki zgromadzone na subkoncie?

Fundacja nie refunduje wydatków Beneficjenta na cele nieprzewidziane w Statucie Fundacji i niezwiązane z potrzebami emerytów lub osób w wieku emerytalnym. Środki nie mogą być przeznaczone na spłatę kredytów bądź zakup nieruchomości niezwiązanych z potrzebami bytowymi Beneficjentów. Środki nie mogą być również wydatkowane na używki.

  1. Jak wypłacić środki z subkonta?

Wypłata środków z subkonta może być realizowana na dwa sposoby tj. w ramach Darowizny lub wypłaty w ramach tzw. przychodu z „Innych Źródeł”.

Obydwa sposoby odbywają się na podstawie prawidłowo wypełnionej Umowy darowizny bądź Umowy przekazania środków z tzw. Innych źródeł oraz w obu sposobach podpisanego Wniosku o dofinansowanie przesłanego do Fundacji wraz z oryginałami dokumentów akceptowanych przez Fundację i potwierdzających poniesione wydatki.

FV/rachunki imienne powinny być wystawione na Beneficjenta. Dofinansowanie odbywa się do wysokości środków zgromadzonych na subkoncie Beneficjenta. Jednorazowa łączna kwota dofinansowania nie może być niższa niż 300 zł.

  1. Czy muszę rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze środków  zgromadzonych na subkoncie?

Nie. Z środków zgromadzonych na subkoncie nie trzeba się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Wszelkich rozliczeń z środków zgromadzonych na subkoncie Beneficjenta realizuje Fundacja.

Dopiero po wypłacie (refundacji) środków może powstać obowiązek rozliczenia przez Beneficjenta w związku otrzymaną darowizną  przekraczającą kwotę wolną od podatku od spadku i darowizn przewidzianą dla III grupy podatkowej od jednego darczyńcy w ciągu ostatnich 5-ciu lat.

  1. Czy muszę rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze środków wypłaconych (refundowanych) z subkonta w formie Umowy Darowizny?

Tak. W wypadku Darowizny po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku od spadku i darowizn dla III grupy podatkowej  wypłaconej (refundowanej) w ciągu ostatnich pięciu lat  poprzedzających ostatnią wypłatę(refundację) od jednego darczyńcy (fundacji). Zwolnieniu z podatków od spadków i darowizn podlega kwota  zwolniona z podatku  do wysokości przewidzianej w danym roku dla III grupy podatkowej, a otrzymanych w przeciągu ostatnich 5-ciu lat poprzedzających otrzymanie wypłaty (refundację) z subkonta Beneficjenta.

Nie jeżeli otrzymana darowizna(refundacja) otrzymana w przeciągu ostatnich 5-ciu lat poprzedzających otrzymanie wypłaty (refundacji) z subkonta Beneficjenta jest niższa niż kwota wolna od podatku od spadków i darowizn dla III grupy podatkowej.

  1. Czy muszę rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze środków wypłaconych (refundowanych) z subkonta w formie Umowy przekazania środków w ramach tzw. Innych Źródeł?

Tak. Corocznie w ramach rozliczania podatku PIT za rok ubiegły, gdzie wypłacone środki w ramach Umowy przekazania środków o dofinansowanie stanowią dla Beneficjenta przychód z tzw. Innych Źródeł.

    • Jak pobrać Wniosek o dofinansowanie?

    Beneficjenci mogą pobrać druk Wniosku drogą elektroniczną ze strony Fundacji. Prawidłowo wypełniony i podpisany wniosek razem z dokumentami świadczącymi o poniesionych kosztach należy przesłać do Fundacji pocztą tradycyjną.

    • Czy dokumenty potwierdzające poniesione koszty muszą być przesłane w oryginale?

    Tak. Zarówno wniosek o dofinansowanie jak i wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione wydatki (FV/rachunki imienne) muszą być przesłane w oryginale. Dokumenty i wydatki nie mogą budzić wątpliwości Fundacji pod względem celowości ich wydatkowania, rzetelności i powinny odpowiadać wymogom formalnym i merytorycznym określonym w przepisach prawa. Beneficjent podpisując Wniosek o dofinansowanie oświadcza, że:

    • wydatki zostały rzeczywiście przez niego poniesione;
    • potwierdza poniesienie wydatków załączonymi do Wniosku oryginałami dokumentów;
    • nie występował ani nie uzyskał refundacji wydatków ujętych we Wniosku od innej instytucji/podmiotu.
    • W jakim wypadku dokumenty dołączone do Wniosku mogą zostać odrzucone?

    Zgodnie z Regulaminem, Fundacja Wsparcia Finansowego Emerytów „Złoty Emeryt” może udzielić dofinansowania na podstawie Wniosku i dołączonych oryginałów FV/rachunków imiennych potwierdzających poniesione przez Beneficjenta wydatki oraz po pozytywnym zaopiniowaniu Wniosku przez Fundację.

    Dokumenty potwierdzające poniesione wydatki:

    • FV/rachunek imienny musi być wystawiony na kompletne dane Beneficjenta (imię i nazwisko oraz adres);
    • FV/rachunek imienny wystawiony musi być wyłącznie na osobę fizyczną;
    • FV/rachunek imienny wystawiony z numerem NIP (wskazującym na prowadzenie działalności gospodarczej) zostanie odrzucony i dofinansowanie z tego tytułu nie będzie realizowane;
    • FV/rachunek imienny przesłany w formie duplikatu, kserokopii bądź kopii zostanie odrzucony z uwagi na ryzyko podwójnego finansowania.
    • Jak zamknąć subkonto?

    Podpisywane przez Beneficjentów Porozumienie w sprawie założenia subkonta mówi, że umowa zawierana jest na czas nieokreślony i wchodzi w życie z dniem podpisania. Zamknięcie subkonta może nastąpić w każdym czasie w wyniku pisemnego porozumienia Stron. Każda ze Stron może rozwiązać umowę z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia. Zamknięcie subkonta zostaje potwierdzone przez Fundację drogą mailową lub pocztą tradycyjną.

    • Ile czasu mam na wykorzystanie środków po rozwiązaniu Porozumienia?

    W wypadku rozwiązania Porozumienia Beneficjent ma 60 dni kalendarzowych na wykorzystanie środków zgromadzonych na subkoncie, zgodnie z zasadami wskazanymi w Regulaminie. Zamknięcie subkonta zostaje potwierdzone przez Fundację drogą mailową lub pocztą tradycyjną.

    • Co zrobić w przypadku śmierci Beneficjenta?

    O śmierci Beneficjenta należy poinformować Fundację w terminie do 60 dni kalendarzowych, liczonych od następnego dnia po dacie zgonu, drogą mailową lub listownie. Informację taką uzupełnioną o skan bądź ksero aktu zgonu powinien przesłać Pełnomocnik, lub w przypadku jego niezgłoszenia przez Beneficjenta, osoba trzecia.

    • Co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na subkoncie po śmierci Beneficjenta?

    W przypadku ustanowienia Pełnomocnika po śmierci Beneficjenta środki zgromadzone na subkoncie są do dyspozycji Pełnomocnika i mogą w ciągu 180 dni, licząc od dnia śmierci, zostać wypłacone jako refundacja zaległych wydatków na rzecz Beneficjenta, bądź przeksięgowane na subkonto innego Beneficjenta figurującego w systemie subkont Fundacji.

    Jeśli Beneficjent nie wskazał Pełnomocnika wypłata środków na pokrycie zaległych wydatków Beneficjenta, bądź przeksięgowanie na subkonto innego Beneficjenta figurującego w systemie subkont Fundacji, może zostać zrealizowane w ciągu 180 dni, licząc od dnia śmierci Beneficjenta, w oparciu o przepisy prawa spadkowego i są rozpatrywane indywidualnie przez Fundację.

    Arkweb
    No Comments

    Sorry, the comment form is closed at this time.